Ania Kuczyńska – o męskiej sekcji kolekcji „Glowing in the dark” jesień/zima 13/14

Jesienno – zimowa Ania Kuczyńska Glowing in the dark 13/14 Światła Nocy inspirowana jest nurtem Nowej Fali w kinie francuskim, muzyką Punk i New Wave. Muzami kolekcji są aktorzy  – Brigitte Bardot i Alain Delon, wokalistka Patti Smith i fotograf Robert Mapplethorpe. Ania Kuczyńska w obecnym sezonie nie ukrywa fascynacji bezkompromisową postawą obyczajową i artystyczną wspomnianych postaci. Zdaje się, że gwałtowna struktura relacji bohaterów inspirująco rozwarstwia rozumienie ludzkich losów. A wszystko, co wówczas im towarzyszyło, w tym np. moda solidnie pochłania wyobraźnię. Styl tych charyzmatycznych artystów – magnetyczna, swobodna elegancja wyraźnie poruszyła estetyczny nerw Ani Kuczyńskiej. Której precyzyjna, minimalistyczna i uspokająca moda wynika z wnikliwego wglądu w skomplikowaną ludzką dramaturgię.

Branża kojarzy cię z rdzennym minimalizmem. A ludzie coraz częściej z akcesoriami – torbami, plecakami i tubami – szalikami. Zanim zapytam o najnowszą kolekcję, muszę ci coś powiedzieć. Jestem zdrowo uzależniony od twojego plecaka. Za granicą jestem wciąż pytany, skąd go mam. W kraju zresztą też. Charakterystyczne, superpojemne torby okazały się hitem sprzedaży. Czy spodziewałaś się, że twój gigantycznie pojemny plecak stanie się wunderwaffe? I zacznie certyfikować rozeznanie w modzie?

Bardzo lubię projektować akcesoria. Plecak VOLCANO, torba SHANGHAI  i tuby na stałe wpisały się w warszawski krajobraz. Ich sukces polega na dobrym projekcie, jakości i charakterystycznych wykończeniach. Srebrne kółko – próby 925 – projektu Karola Śliwki, juchtowe skórki z wybitym logo marki to integralne składniki. Moje ubrania i akcesoria zaczęły być rozpoznawalne i charakterystyczne dla miejsca, w którym tworzę. Jucht jest tradycyjnym materiałem wykorzystywanym w wyrobach regionalnych na Podhalu. Elementy projektu są spójne i tworzą harmonijną całość. Są moje, są autentyczne.

Czy to sukces fantastycznego plecaka, który można zobaczyć głównie na plecach panów zachęcił cię do stworzenia męskiej linii w obecnej kolekcji ?

Koncepcja uniseksowych kolekcji jest dla mnie bardzo ciekawa. W kolekcji zimowej wybrane modele występują w wersji damskiej i męskiej. Tworzą konkretną, zamkniętą całość, utrzymują jeden charakter kolekcji. Istotne dla mnie jest tworzenie nastroju kolekcji. Do jesienno – zimowej GLOWING IN THE DARK pasują projekty dla mężczyzn.

Miałaś epizody z męską moda w poprzednich sezonach. Ale nie wszystkich. Teraz męska linia będzie stałą propozycją polskiej marki Ania Kuczyńska?

Myślę, że tak. Zależy mi na stworzeniu linii basic. Modeli powtarzających się sezonowo. Mężczyźni lubią funkcjonalne projekty. Jeżeli wybierają fason spodni, koszuli, kurtki lub akcesorium są mu wierni.

To chyba właśnie osiągnęłaś. Twoja zimowa kolekcja jest bardzo uniwersalna. Uspokaja. Jaką rzecz ze swojej męskiej linii lubisz najbardziej? Ja jestem fanem strukturalnej puchowej, niebieskiej kurtki.

Ta kurtka to model ROBERT I PATTY. Jest bardzo charakterystyczna, dobrze podkreśla sylwetkę. Moją ulubioną kurtką jest COMPUTER LOVE.

Czy projektowanie dla panów to dla ciebie poświęcenie? Szczególna potrzeba? Duży wysiłek?  Potrzebujesz do tego specjalnych inspiracji albo wyjątkowego nastroju?

Projektowanie dla mężczyzn jest dla mnie równie naturalne jak projektowanie dla kobiet. Dużym wyzwaniem jest odmienny sposób myślenia o modzie męskiej. Mężczyźni na równi z estetyką stawiają funkcjonalizm. Pobudza to moją wyobraźnię i stawia wysoką poprzeczkę.

Muzy twojej kolekcji przeżywały życie bardzo intensywnie i burzliwie. Niekiedy wręcz bardzo destrukcyjnie. Związek Patti Smith i fotografa Roberta Mapplethorpe’a, choć gorący i wzajemnie pochłaniający, to nie miał szczęśliwego epilogu. I stale ocierał się o niebezpieczeństwa. Ja osobiście mam nadzieję, że twój związek z męską modą okaże się bardziej trwały. Skorzysta na nim wielu mężczyzn. 

Byłoby wspaniale, dziękuję!

Rozmawiał: Marcin Dąbrowski

MĘSKA SEKCJA KOLEKCJI „GLOWING IN THE DARK” JESIEŃ/ZIMA 13/14

Zdjęcia: materiały prasowe marki ANIA KUCZYŃSKA